Adwokat Eliza Kuna w TVN wyjaśnia jak zatrudnić nianię.

Umowa z opiekunką to tzw. umowa uaktywniająca. Może być zawarta przez oboje rodziców lub rodzica samotnie wychowującego dziecko. W wypadku, gdy rodzice wspólnie sprawują prawną opiekę nad dzieckiem, stroną muszą być oboje. Umowa uaktywniająca powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

 

Należy pamiętać, aby dla własnego bezpieczeństwa wpisać w umowie godziny sprawowania opieki przez nianię i zawrzeć w niej miejsce sprawowania opieki. - Standardowo jest to mieszkanie, w którym mieszkamy wraz z dziećmi. Natomiast jeżeli np. niania ma w zakresie swoich obowiązków wychodzenie z dziećmi na spacer czy zaprowadzanie dzieci do szkoły to również należy to wskazać - powiedziała adwokat Eliza Kuna.

W umowie można też wpisać obowiązki niani, np. czytanie książek. - Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Pytanie brzmi, jak będziemy te obowiązki egzekwować - zaznaczyła Kuna.

Jak dodała, umowa powinna zabezpieczać interesy obu stron. - Sugerowałbym wskazać w umowie także prawa niani, np. oglądanie telewizji lub czytanie prasy - powiedziała.

 

http://tvn24bis.pl/informacje,187/niania-na-etacie-blajer-powiedzial-jak-podpisac-umowe,457122.html